Balliberális tempó: szégyellik és szidják a hazájukat Magyar Péter budapesti képviselői
A TISZA Párt elnöke ígérete ellenére szövetséget kötött Gyurcsány Ferenccel és Karácsony Gergellyel.
Zila János és Szikra Levente, az Alapjogokért Központ elemzői szerint az illegalitástól csöppet sem ódzkodó pénzügyi csoportok meglehetősen belterjesek.
Ahogy a Magyar Nemzet beszámolt róla, a közérdekű bejelentéseiről ismert Tényi István a rendőrséghez fordult a Vig Mórhoz került Lánchíd-pénzekkel kapcsolatban. Tényi sikkasztás miatt tett feljelentést azt követően, hogy a sajtóban megjelent, 900 millió forint került a Lánchíd felújítását végző A-Híd Zrt.-től az Amnesty-vezető, Vig Dávid számlagyár működtetésével is gyanúsított testvérének magán- és ügyvédi letéti számlájára.
Az új fejlemény kapcsán az Alapjogokért Központ elemzői, Zila János és Szikra Levente arra a felvetésünkre, miszerint az ügy kezd hasonlítani a kampányfinanszírozási botrányhoz, azt írták:
„a hasonlóság elsősorban piti bűnözőkre jellemző, ZS-kategóriás gengszterfilmeket idéző módszerekben és a megmozgatott összegek nagyságrendjében mutatkozik meg.”
A két ügy között azonban szervezeti és személyi összefüggést is megfigyelhetünk,
hiszen – mint ismert – egy Vig Mór nevéhez köthető cégtemetőben süllyesztették el a guruló dollárok néven elhíresült botrányban fontos szerepet játszó DatAdat-cégháló egyik alegységét, a Dessewffy Tibor által vezetett Datalyze Research Kft-t – hívták fel a figyelmet az elemzők
Ez szerintük arra enged következtetni, hogy a baloldal-közeli, a jelek szerint az illegalitástól csöppet sem ódzkodó pénzügyi csoportok meglehetősen belterjesek, és 2010 óta legfeljebb a túlárazott beruházások neve, illetve az eszközök változtak. „Napjaink »nokiás doboza« az adományládika” – írták az elemzők.
Ami az ügy lehetséges jogi hatásait illeti, a hatóságok vizsgálata még tart, így egyelőre kevés részlet ismert. Ha bebizonyosodik az elkövetők bűnössége, akár a felmerült sikkasztás, akár más hasonló bűncselekmény, így hűtlen kezelés vagy csalás tényállásában, akkor – függően a minősítéstől, de figyelembe véve a 900 millió forintos értéket –
akár többéves szabadságvesztés lehet a következmény
– hívta fel a figyelmet Zila János és Szikra Levente .
Szerintük bár a választás még viszonylag messze van, de nyilvánvaló, hogy egy korrupciós botrány – főként, ha az ezzel kapcsolatos feltételezések bizonyossággá válnak – demobilizálhatja az érdekelt politikai szereplők bázisát.
Karácsony Gergely főpolgármesternek pedig egyre több ügy van a rovásán, hiszen az összeragadó, egymást követő sorszámú eurókötegek esetére a jelenlegi városvezetéshez közel álló média sem igazán talált mentséget.
A fővárosban ráadásul jelenleg annak a lehetősége is fennáll, hogy a baloldalon belül megnő a kínálat, és Vitézy Dávid személyében Karácsony Gergely potens és nem mellesleg az ellenzéki választók megítélése szerint tisztakezű kihívót kap, aki nem érintett sem a 2010 előtti, sem a 2019 utáni idők piszkos ügyeiben – tették hozzá.
Az elemzők úgy látják, hogy az ellenzék az ország jelenét és jövőjét meghatározó fő politikai kérdésekben ugyan viszonylag egységes, hiszen a fő kihívások 2022 óta nem sokat változtak, de legalább négy párt – az MSZP, az LMP, a Jobbik és a Párbeszéd – a létéért küzd.
Ilyen esetben pedig kiváló muníció lehet egy hasonló botrány. A vádakkal azonban mindenkinek vigyáznia kell éppen azért, mert a választók nem felejtették el, hogy ezek a szereplők nemrég együtt kérték a támogatásukat az ország kormányzásának átvételéhez – hívták fel a figyelmet az elemzők.
Nyitókép: Karácsony Gergely a felújított Lánchíd avatásán (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)